12 December, 2016

Committee

Committees (Tentative)

General Chairs

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Emilio Corchado – University of Salamanca, Spain

International Advisory Committee

Ashraf Saad – Armstrong Atlantic State University, USA

Amy Neustein – Linguistic Technology Systems, USA

Ajith Abraham – Machine Intelligence Research Labs -MIR Labs, Europe

Jon G. Hall – The Open University, UK

Paulo Novais – Universidade do Minho, Portugal

Amparo Alonso Betanzos – President of Spanish Association for Artificial Intelligence (AEPIA), Spain

Michael Gabbay – Kings College London, UK

Aditya Ghose – University of Wollongong, Australia

Saeid Nahavandi – Deakin University, Australia

Henri Pierreval – LIMOS UMR CNRS 6158 IFMA, France

Program Committee Chairs

Emilio Corchado – University of Salamanca, Spain

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Héctor Quintián – University of A Coruña, Spain

Program Committee

Albeto Herreros López – University of Valladolid, Spain

Alfredo Jimenez – KEDGE Business School, Spain

Andreea Vescan – Babes-Bolyai University, Romania

Angel Arroyo – University of Burgos, Spain

Anna Bartkowiak – University of Wroclaw, Poland

Anna Burduk – Wrocław University of Technology, Poland

Anton Koval – Zhytomyr State Technological University, Ukraine

Antonio Bahamonde – University of Oviedo, Spain

Camelia Chira – Babes-Bolyai University, Romania

Camelia Serban – Babes-Bolyai University, Romania

Camelia-M. Pintea – Technical University of Cluj-Napoca, Romania

Carlos Cambra – University of Burgos, Spain

Carlos Pereira – ISEC, Portugal

Carmen Benavides – University of León, Spain

Damian Krenczyk – Silesian University of Technology, Poland

Daniela Perdukova – Technical Univerzity of Kosice, Slovakia

David Alvarez Leon – University of León, Spain

David Griol – University Carlos III de Madrid, Spain

Dragan Simic – University of Novi Sad, Serbia

Eduardo Solteiro Pires – UTAD University, Portugal

Eleni Mangina – University of A Coruña, Ireland

Eloy Irigoyen – Basque Country University, Spain

Enrique De La Cal Marín – University of Oviedo, Spain

Enrique Dominguez – University of Malaga, Spain

Enrique Onieva – University of Deusto, Spain

Esteban García-Cuesta – Universidad Europea de Madrid, Spain

Esteban Jove – University of A Coruña, Spain

Eva Volna – Univerzity of Ostrava, Czechia

Fernando Sanchez Lasheras – University of Oviedo, Spain

Florentino Fdez-Riverola – University of Vigo, Spain

Francisco Martínez Álvarez – Pablo de Olavide University, Spain

Georgios Ch. Sirakoulis – Democritus University of Thrace, Greece

Grzegorz Ćwikła – Silesian Univeristy of Technology, Poland

Héctor Quintián – University of A Coruña, Spain

Henri Pierreval – LIMOS-IFMA, France

Humberto Bustince – UPNA, Spain

Isaias Garcia – University of León, Spain

Iwona Pisz – Opole University, Poland

Jaime A. Rincon – Universitat Politècnica de València, Spain

Javier Sanchis Saez – Universitat Politècnica de València, Spain

Jesús D. Santos – University of Oviedo, Spain

Jiri Pospichal – University of Ss. Cyril and Methodius, Slovakia

Jorge García-Gutiérrez – University of Seville, Spain

Jose Gamez – University of Castilla-La Mancha, Spain

José Valente de Oliveira – Universidade do Algarve, Portugal

Jose Alfredo Ferreira Costa – Federal University, UFRN, Brazil

José F. Torres – Pablo de Olavide University, Spain

Jose Luis Calvo-Rolle – University of A Coruña, Spain

José Luis Casteleiro-Roca – University of Coruña, Spain

Jose M. Molina – University Carlos III de Madrid, Spain

Jose Manuel Gonzalez-Cava – University of La Laguna, Spain

Jose Manuel Lopez-Guede – Basque Country University, Spain

José Ramón Villar – University of Oviedo, Spain

Juan Gomez Romero – University of Granada, Spain

Juan Mendez – University of La Laguna, Spain

Julio César Puche Regaliza – University of Burgos, Spain

Krzysztof Kalinowski – Silesian University of Technology, Poland

Leocadio G. Casado – University of Almeria, Spain

Lidia Sánchez-González – University of León, Spain

Luis Magdalena – Universidad Politécnica de Madrid, Spain

Luis Alfonso Fernández Serantes – FH-Joanneum University of Applied Sciences, Austria

Luis Paulo Reis – University of Porto – FEUP/LIACC, Portugal

M. Chadli – University of Picardie Jules Verne, France

Maciej Grzenda – Warsaw University of Technology, Poland

Manuel Mejia-Lavalle – Cenidet, Mexico

Marcin Iwanowski – Warsaw University of Technology, Poland

Marcin Paprzycki – IBS PAN and WSM, Poland

Maria Tomas Rodriguez – The City University of London, United Kingdom

Maria Luisa Sanchez – University of Oviedo, Spain

Marius Balas – Aurel Vlaicu University of Arad, Romania

Matilde Santos – Universidad Complutense de Madrid, Spain

Mehmet Emin Aydin – University of the West of England, United Kingdom

Michal Wozniak – Wroclaw University of Technology, Poland

Mitiche Lahcene – University of  Djelfa, Algeria

Oscar Castillo – Tijuana Institute of Technology, Mexico

Paul Eric Dossou – Icam, France

Paulo Moura Oliveira – UTAD University, Portugal

Paulo Novais – University of Minho, Portugal

Petr Dolezel – University of Pardubice, Czechia

Przemyslaw Korytkowski – West Pomeranian University of Technology in Szczecin, Poland

Reggie Davidrajuh – University of Stavanger, Norway

Richard Duro – University of A Coruña, Spain

Robert Burduk – Wroclaw University of Technology, Poland

Sebastian Saniuk – University of Zielona Gora, Poland

Sebastián Ventura – University of Cordoba, Spain

Stefano Pizzuti – ENEA Agency, Italy

Sung-Bae Cho – Yonsei University, South Korea

Tzung-Pei Hong – National Univesity of Kaohsiung, Taiwan

Castejon Limas – University of León, Spain

Urko Zurutuza – Mondragon University, Spain

Valeriu Manuel Ionescu – University of Pitesti, Romania

Vicente Matellan – University of Leon, Spain

Wei-Chiang Hong – Jiangsu Normal University, China

Wilfried Elmenreich-Alpen-Adria – Universität Klagenfurt, Austria

Zita Vale-GECAD – ISEP/IPP, Portugal

Organising Committee Chairs

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Carlos Cambra – University of Burgos, Spain

Daniel Urda – University of Burgos, Spain

Organising Committee

Carlos Alonso de Armiño – University of Burgos, Spain

Ángel Arroyo – University of Burgos, Spain

Bruno Baruque – University of Burgos, Spain

Nuño Basurto – University of Burgos, Spain

Pedro Burgos – University of Burgos, Spain

Carlos Cambra – University of Burgos, Spain

David Caubilla – University of Burgos, Spain

Leticia Curiel – University of Burgos, Spain

Raquel Redondo – University of Burgos, Spain

Jesús Enrique Sierra – University of Burgos, Spain

Daniel Urda – University of Burgos, Spain

Belén Vaquerizo – University of Burgos, Spain

Juan Vicente Martín – University of Burgos, Spain